ამერიკის კინოაკადემიამ ოსკარის 90-ე დაჯილდოების ნომინანტები დაასახელა.  ცერემონია ლოს-ანჯელესში გაიმართა. წლევანდელი ფავორიტები, აკადემიის ახალმა პრეზიდენტმა, ჯონ ბეილიმ, Samuel Goldwyn Theater-ში გააცნო საზოგადოებას. წელს, ოსკარების ცერემონია ჩვეულებრივზე ცოტა მოგვიანებით გაიმართება. ეს სამხრეთ კორეაში ზამთრის ოლიმპიურ თამაშებს უკავშირდება. შოუს წამყვანი, ზედიზედ მეორედ, პოპულარული ტელეწამყვანი და კომიკოსი ჯიმი კიმელი იქნება. სულ „ოსკარი“ 24 ნომინაციაში გაიცემა. მთავარ ნომინაციებში 5 ფილმი ლიდერობს. მათ შორისაა გილერმო დელ ტოროს “წყლის ფორმა,” რომელიც ყველაზე მეტ – 13 კატეგორიაშია წარდგენილი. ქალებს შორის წლის საუკეთესო მსახიობის ნომინაციაში ოსკარის მიღებას შეეცდებიან სელი ჰოკინსი, ფრენსის მაკდორმანდი, საშა რონანი და მერილ სტრიპი. მამაკაცებს შორის კი ამავე კატეგორიაში დასახელდნენ დენიელ დეი ლუისი, დენზელ ვაშინგტონი და გარი ოლდმენი. კინოპრემიის მფლობელებს 4 მარტს გამოაცხადებენ.

ამერიკის კინოხელოვნების აკადემიის უმაღლესი ჯილდოს ნომინანტთა სრული სია კი, ასე გამოიყურება:

 

წლის საუკეთესო ფილმი:

 

  1. Call Me by Your Name
  2. Darkest Hour
  3. Dunkirk
  4. Get Out
  5. Lady Bird
  6. Phantom Thread
  7. The Post
  8. The Shape of Water
  9. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

საუკეთესო რეჟისურა:

 

  1. Dunkirk, კრისტოფერ ნოლანი
  2. “Off”, ჯორდან პილი
  3. “Lady Bird”, გრეტა გერვიგი
  4. “Phantom thread”, პოლ ტომას ანდერსონი
  5. “Shape of water”, გილიერმო დელ ტორო

 

მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი მამაკაცი:

 

  1. გარი ოლდმანი, Darkest Hour
  2. ტიმოთი შალამე, Call Me by Your Name
  3. დენზელ ვოშინგტონი, Roman J. Israel, Esq.
  4. დენიელ კალუია, Get Out
  5. დენიელ დეი-ლუისი, Phantom Thread

 

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი მამაკაცი:

 

  1. სემ როკველი, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
  2. უილიამ დეფო, The Florida Project
  3. ვუდი ჰარელსონი, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
  4. რიჩარდ ჯენკინსი, The Shape of Water
  5. კრისტოფერ პლამერი, All the Money in the World

 

მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი:

 

  1. ფრენსის მაკდორმანდი, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
  2. სირშა რონანი, Lady Bird
  3. სალი ჰოუკინსი, The Shape of Water
  4. მარგო რობი, I, Tonya
  5. მერილ სტრიპი, The Post

 

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი:

 

  1. ელისონ ჯენი, I, Tonya
  2. ლორი მეტკლაფი, Lady Bird
  3. ლესლი მენვილი, Phantom Thread
  4. მერი ჯეი ბლიჯი, Mudbound
  5. ოქტავია სპენსერი, The Shape of Water

 

 

საუკეთესო უცხოენოვანი ფილმი:

  1. A Fantastic Woman (ჩილე)
  2. The Insult (ლიბანი)
  3. Loveless (რუსეთი)
  4. Body and Soul (უნგრეთი)
  5. The Square (შვედეთი)

საუკეთესო ანიმაციური ფილმი:

  1. The Boss Baby
  2. The Breadwinner
  3. Coco
  4. Ferdinand
  5. Loving Vincent

საუკეთესო მუსიკა ფილმისთვის:

 

  1. Dunkirk
  2. Phantom Thread
  3. The Shape of Water
  4. Star Wars: The Last Jedi
  5. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

საუკეთესო სიმღერა ფილმისთვის:

 

  1. Mighty River – Mudbound
  2. Mystery of Love – Call Me by Your Name
  3. Remember Me – Coco
  4. Stand Up for Something – Marshall
  5. This Is Me – The Greatest Showman

 

საუკეთესო მხატვრობა:

 

  1. Beauty and the Beast
  2. Blade Runner: 2049
  3. Darkest Hour
  4. Dunkirk
  5. The Shape of Water

კოსტიუმების საუკეთესო დიზაინი:

 

  1. Beauty and the Beast
  2. Darkest Hour
  3. Phantom Thread
  4. The Shape of Water
  5. Victoria & Abdul

 

საუკეთესო გრიმი და ვარცხნილობა:

 

  1. Darkest Hour
  2. Wonder
  3. Victoria & Abdul

 

საუკეთესო ოპერატორული ნამუშევარი:

 

  1. Blade Runner: 2049
  2. Darkest Hour
  3. Dunkirk
  4. Mudbound
  5. The Shape of Water

 

საუკეთესო მონტაჟი:

 

  1. Baby Driver
  2. Dunkirk
  3. I, Tonya
  4. The Shape of Water
  5. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

ხმის საუკეთესო მონტაჟი:

 

  1. Baby Driver
  2. Blade Runner 2049
  3. Dunkirk
  4. The Shape of Water
  5. Star Wars: The Last Jedi

 

ხმის საუკეთესო მიქსინგი:

 

  1. Baby Driver
  2. Blade Runner 2049
  3. Dunkirk
  4. The Shape of Water
  5. Star Wars: The Last Jedi

 

საუკეთესო ვიზუალური ეფექტები:

 

  1. Blade Runner 2049
  2. Guardians of the Galaxy Vol. 2
  3. Kong: Skull Island
  4. Star Wars: The Last Jedi
  5. War for the Planet of the Apes

 

საუკეთესო დოკუმენტური ფილმი:

 

  1. Abacus: Small Enough to Jail
  2. Faces/Places
  3. Icarus
  4. Last Men in Aleppo
  5. Strong Island

 

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი:

 

  1. Edith and Eddie
  2. Heaven Is a Traffic Jam on the 405
  3. Heroin(e)
  4. Knife Skills
  5. Traffic Stop

 

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ფილმი:

 

  1. DeKalb Elementary
  2. The Eleven O’Clock
  3. My Nephew Emmett
  4. The Silent Child
  5. Watu Wote: All of Us

 

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ანიმაციური ფილმი:

 

  1. Dear Basketball
  2. Garden Party
  3. Lou
  4. Negative Space
  5. Revolting Rhymes

 

 

 

 

მსგავსი თემები